[Сторінка 1]
Перші накопичувачі використовували дискети діаметром 5,25" (133 мм), скорочено що позначаються як 5", ув'язнені в паперові конверти (рис. 1, а). Перші накопичувачі використовували 40 треків на робочій поверхні, пізніше з'явилися пристрої з подвоєною поперечною щільністю, що мають 80 треків. Дискети мали одну SS (Single Side) або дві DS (Double Side) робочі поверхні, а накопичувачі, відповідно, одну або дві головки. Про односторонні накопичувачі і дискети досить скоро забули. Народні умільці ухитрялися на односторонніх накопичувачах використовувати обидві сторони дискети, прорізаючи в їх конвертах вікна для індексного отвору і датчика захисту запису. Також на двосторонніх накопичувачах з відносним успіхом використовували односторонні дискети, в яких робочий шар звичайно наноситься на обидві поверхні (правда, стійкість до впливу протилежного шару не гарантується). По подовжній щільності запису розрізняють пристрої звичайної і високої щільності запису, що дозволяють записувати на треку 9 або 15 секторів відповідно (360 Кбайт і 1,2 Мбайт). Більш висока щільність запису даних супроводжується і підвищеною швидкістю їх передачі. У наші дні диски розміром 5,25 дюйма не використовуються, і відповідні дисководи в базовій конфігурації персональних комп'ютерів після 1994 року не постачаються.
Разом з машинами класу AT з'явилися накопичувачі для дискет діаметром 3,5", що також скорочено позначаються як 3". Ці компактні дискети (говорять, що їх діаметр визначався за розміром нагрудної кишені сорочки) укладені в жорсткий пластмасовий конверт (рис. 1, б). Окрім більш високої щільності зберігання інформації, ніж 5" дискети, вони краще захищені від зовнішніх дій (пил і деформації). Всі 3" накопичувачі використовують 80 треків. По подовжній щільності існують три градації, що забезпечують зберігання 9, 18 або 36 секторів на треку в стандартному режимі форматування з місткістю 720 Кбайт, 1,44 і 2,88 Мб відповідно. В даний час найпоширенішими є 3" накопичувачі і дискети з форматованою (для PC) місткістю 1,44 Мбайт. Пристрої і дискети на 2,88 Мбайт, які здатні підтримувати контроллери більшості системних плат, широкого поширення поки не набули.
У кінці 1995 р. розпочато виробництво 3,5" дискет місткістю 120 Мбайт, сумісних з дискетами місткістю 1,44 Мбайт. Швидкість передачі інформації збільшується в 5 разів. Ведуться роботи зі створення дискет місткістю в 240 Мбайт.
Малий час доступу по методу довільної вибірки (менше 1 с) і велика швидкість обміну даними з диском (250 000 біт/с) дають істотні переваги гнучкого диска в порівнянні з будь-якими стрічковими магнітними носіями інформації. За даними фірм Lomega і SyQuest близько 38% користувачів застосовують гнучкі диски для резервного копіювання інформації, 2% – як заміна жорстких дисків, 31% – для транспортування даних і 13% – для забезпечення секретності.


Увага!!! Вся інформація безкоштовна та опублікована з метою ознайомлення!